Strona główna / Czytelnia / Artykuły / Wielkanocny wypoczynek poza domem

Wielkanocny wypoczynek poza domem

Wielkanocna Święconka

fot. TurystycznaPolska.pl

Większość z nas spędza Święta Wielkanocne z rodziną. Zazwyczaj siedzimy przez kilka dni przy stole i się obżeramy. Czy to jest prawdziwy wypoczynek? A może spędzić Wielkanoc nad morzem, jeziorem, lub w górach. Najlepiej udać się na wypoczynek Wielkanocny i spędzić Wielkanoc aktywnie.

Na narty w Polsce

W końcu marca jeszcze można spróbować załapać się na zimowe szaleństwo. Śnieg jeszcze leży, czynne są i wyciągi, i całe narciarskie zaplecze. A gdyby zima jednak nie dopisała, buty narciarskie można zamienić na trekingowe i wybrać się na górską wędrówkę. Na długie wędrówki jeszcze za wcześnie, jednodniowe wyprawy mogą być w sam raz na inaugurację sezonu.

Wyjazd w góry da możliwość wzięcia udziału w drogach krzyżowych odbywających się od stuleci w Wielki Piątek. To właśnie na południu Polski znajdują się te najsławniejsze Kalwarie umiejscowione przy większych kompleksach klasztornych, w taki sposób, by jak najwierniej odzwierciedlały układ wzgórz starej Jerozolimy. Najstarszą i najsławniejszą jest położona na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego Kalwaria Zebrzydowska. Innymi sławnymi Kalwariami położonymi na południu Polski są Pacławska na Pogórzu Przemyskim, Krzeszowska w Sudetach oraz w miejscowości Radziechowy w Beskidzie Śląskim, zwana też Golgotą Beskidów.

Oprócz tradycyjnych obrzędów związanych z obchodami Wielkanocy górale organizują wiele dodatkowych atrakcji mających raczej świecki charakter. Jednym z nich są zawody o Jajo Wielkanocne organizowane w Niedzielę Wielkanocną na Suchym Żlebie na Kalatówkach. Wszyscy zawodnicy biorący w nich udział mają stroje i sprzęt pochodzące z epoki, gdy szusowało się na drewnianych nartach, a kijki były z bambusa.

Kilkudniowy pobyt w górach nie jest drogi np pobyt w Beskidzie Żywieckim z wieloma atrakcjami (poznawanie lokalnych tradycji wielkanocnych, liczne wycieczki, wieczorne biesiady przy ognisku). Informacje na temat bazy noclegowej znajdziesz na stronie:

Nad morzem

Co prawda marcowej kąpieli w Bałtyku zażywają tylko morsy, ale spacer po plaży może dać wiele przyjemności. Na polskim wybrzeżu jest wiele miejsc, które warto odwiedzić: zabytkowe kościoły, latarnie morskie, skanseny.

Nie ma tu aż tylu Kalwarii jak na południu, ale można poczuć lokalny, kaszubski klimat. Najsłynniejszym miejscem na Pomorzu, gdzie od ponad 300 lat w Wielki Piątek odbywają się misteria Męki Pańskiej, jest Wejherowo nazywane duchową stolicą Kaszub. Drugim takim miejscem jest powstała na początku ubiegłego wieku Kalwaria Wielewska niedaleko Kościerzyny.

Szczegółowe informacje na temat noclegów nad morzem można znaleźć na stronach:

Nad jeziorami

Kaszuby znajdą amatorów, nawet wczesną wiosną.

Kaszuby - zagłębie turystyczne. Mnóstwo ośrodków wypoczynkowych i prywatnych kwater, miła atmosfera, smaczna kuchnia przyciągają niezliczone rzesze wczasowiczów.

Wszystkie te atrakcje stwarzają możliwości rodzinnego wypoczynku nie tylko latem, zaś ciekawe położenie wśród wielu jezior i lasów sprawia, że pobyt pozostaje w pamięci na długie lata.

Ceny pobytów na Kaszubach są nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju o tej porze. Wczasy z atrakcjami wielkanocnymi są także tańsze: ciekawe oferty dotyczące bazy noclegowej można znaleźć na stronach:

(Dziennik.pl / TurystycznaPolska.pl)