Strona główna / Czytelnia / Warto wiedzieć / Wczasy nad morzem - opalanie szkodzi dzieciom

Wczasy nad morzem - opalanie szkodzi dzieciom

Wczasy nad morzem

fot. TurystycznaPolska.pl

Spędzanie wakacji z małymi dziećmi na plaży zwiększa o 5 proc. ryzyko pojawienia się znamion na skórze naszych pociech - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".

Wiadomo, że liczne znamiona na skórze są głównym czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego - najbardziej niebezpiecznego raka skóry. Choć czerniak nie należy do najczęstszych nowotworów, to częstotliwość jego występowania u rasy białej wzrasta rocznie o około 10 proc. W Europie obserwuje się średnio 10 zachorowań na 100 000 mieszkańców, w Australii 20-30 na 100 000 mieszkańców. Według statystyk w Polsce każdego roku wykrywa się ponad 4 tys. nowych przypadków.

Doktor Lori Crane z Colorado School of Public Health wraz z kolegami przebadał 681 białych dzieci urodzonych w 1998 r. i na stałe mieszkających w Kolorado. Naukowcy przeprowadzili wśród rodziców ankiety na temat historii spędzania wakacji oraz zbadali występowanie znamion na skórze dzieci.

Badacze odkryli, że każde wakacje spędzone nad wodą przed ukończeniem przez dzieci 7. roku życia (w takim wieku je diagnozowano) zwiększały o 5 proc. ryzyko pojawienia się na skórze znamion i pieprzyków większych niż 2 milimetry.

- Codzienna ekspozycja na słońce nie wpływała na liczbę znamion, ale czas spędzony podczas wakacji nad wodą - tak. Wakacje stwarzają dodatkowe ryzyko rozwoju czerniaka - tłumaczy Crane.

Naukowcy zaobserwowali też, że chłopcy mają o 19 proc. wyższe ryzyko wystąpienia znamion barwnikowych na skórze, niż dziewczynki, co zdaniem autorów pracy może mieć związek z tym, że chłopcy zazwyczaj dłużej bawią się na zewnątrz.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że dzieci osób o wyższych dochodach miały wyższe ryzyko rozwoju znamion, ponieważ ludzie zarabiający więcej częściej wyjeżdżają na wakacje nad morze.

- Rodzice małych dzieci powinni być ostrzegani przed zagrożeniami związanymi z zabieraniem maluchów nad wodę, gdzie słońce operuje wyjątkowo mocno, a ludzie spędzają na zewnątrz całe dnie, najczęściej w samych kostiumach - mówi Crane. Autor dodaje, że rodzice często mylnie wierzą, że krem z wysokim filtrem UV całkowicie zabezpiecza skórę, co nie jest do końca prawdą.

- Radzimy, żeby podczas wakacji nad morzem małe dzieci bawiły się w domu w godzinach od 10 do 16 - to zmniejsza ryzyko. Jeśli spędzają czas na zewnątrz powinny nosić koszulki - podsumowują naukowcy.

(PAP)

Zobacz noclegi nad morzem