Strona główna / Czytelnia / Warto wiedzieć / Co wspólnego mają polskie i hiszpańskie plaże?

Co wspólnego mają polskie i hiszpańskie plaże?

Polskie plaże

fot. TurystycznaPolska.pl

Czy polskie plaże i mariny mogą spełniać najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa, tak jak plaże w popularnych kurortach na świecie? W tym sezonie aż 10 obiektów na polskim wybrzeżu otrzymało Błękitną Flagę...

- międzynarodowy certyfikat przyznawany przez firmę ISO-TECH Sp. z o.o., należącą do Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody.

Świnoujście, Kołobrzeg, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Mrzeżyno - to w tych ośrodkach wypoczynkowych znajdują się kąpieliska i mariny, które otrzymały w tym roku Błękitną Flagę i tym samym dołączyły do sieci ponad 3300 kąpielisk, plaż i marin na całym świecie posiadających ten certyfikat. Program Błękitnej Flagi cieszy się ogromną popularnością w krajach śródziemnomorskich, takich jak Chorwacja, Grecja czy Hiszpania, ale plaże i kąpieliska posiadające certyfikat znajdziemy również w Afryce, Ameryce Południowej, Kanadzie oraz… na Islandii.

Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie czystości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdzie kilka miejscowości położonych na Lazurowym Wybrzeżu w 1985 roku przyznało certyfikaty Błękitnej Flagi znajdującym się tam kąpieliskom. Pomysł na tyle się spodobał, że w kolejnych latach przekształcił się w międzynarodowy program Blue Flag (www.blueflag.org), prowadzony przez Foundation for Environmental Education (FEE) - duńską pozarządową organizację ekologiczną. Przedstawicielem FEE w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Srodowiska, zaś koordynatorem Blue Flag z ramienia Fundacji jest spółka ISO – TECH Sp. z o.o.

W ramach programu realizowana jest również inicjatywa Indywidualnej Błękitnej Flagi, skierowana do osób uprawiających żeglarstwo, które chciałyby osobiście przyłączyć się do promowania zasad proekologicznego zachowania na wodzie. Flaga jest przyznawana właścicielom bądź użytkownikom jachtów, którzy zobowiążą się do przestrzegania żeglarskiego kodeksu ekologicznego.

Pełną listę polskich kąpielisk i marin, które otrzymały dotychczas certyfikat Błękitnej Flagi można znaleźć na stronie www.blueflag.org.pl.

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, należąca do Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej, od 1997 r. wspiera inicjatywy obywatelskie na szczeblu lokalnym w całej Polsce, mobilizując ludzi i organizacje do podejmowania praktycznych działań na rzecz poprawy swojego otoczenia.

Programy Fundacji pomagają liderom z danego regionu rozwijać współpracę lokalną, promować przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski - organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami - Fundacja realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Dzięki współpracy z fundatorami prywatnymi i publicznymi programy są nieustannie dostosowywane do zmieniających się potrzeb lokalnych społeczności. Działania obejmują m.in.: pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.

W ramach realizowanych programów Fundacja przyznaje także certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.

(wp.pl)