Strona główna / Czytelnia / Warto zobaczyć / Swołowo - wioska, gdzie czas się zatrzymał

Swołowo - wioska, gdzie czas się zatrzymał

Swołowo

fot. Anetta Olszamowska

Turyści odwiedzający piaszczyste plaże na południowym brzegu Bałtyku często nie zdają sobie sprawy, że "na wyciągnięcie ręki" znajduje się urokliwa wioska Swołowo - Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego. Jest to najlepiej zachowana zabytkowa wieś na Pomorzu, która w niezmienionym kształcie przetrwała do dzisiaj.

WIOSKA, GDZIE CZAS STANĄŁ W MIEJSCU
Położenie z dala od głównych szlaków komunikacyjnych spowodowało, że wieś zachowała swój pierwotny średniowieczny układ - założona na planie owalnicy przetrwała do dzisiaj w niezmienionym kształcie.

Warto przespacerować się tutejszymi "kocimi łbami" i poczuć sielankowy klimat miejsca - odpocząć nad niewielkim stawem, odwiedzić gotycki kościółek z zabytkowymi dzwonami i przyjrzeć się innym obiektom, liczącym niekiedy ponad 150 lat. I chociaż większość swołowskich budynków jest w złym stanie technicznym, to część z nich ma szanse na modernizację.

Odnowić udało się na przykład zabytkową zagrodę nr 8 - tzw. Zagrodę Albrechta. Przejęte w 2002 r. przez Muzeum Pomorza Środkowego gospodarstwo, zostało poddane żmudnym pracom renowacyjnym i w 2008 r. otwarte dla turystów. Obiekt stanowi przykład typowej czworobocznej zagrody zamożnego chłopa, jakie występowały na Pomorzu w XIX wieku. Wjazd na podwórze odbywa się przez budynek bramny, w głębi stoi natomiast szeroko frontowa chałupa. Całość spinają po bokach stodoła i budynek inwentarski.

ZAGRODA ALBRECHTA - "centrum" Swołowa
Odrestaurowana Zagroda Albrechta stała się swego rodzaju "centrum" Swołowa. Gospodarstwo tętni życiem i oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Pracownicy muzeum to pasjonaci, którzy uczestniczyli w odbudowie tego miejsca, a więc znają je od podszewki i w ciekawy sposób potrafią opowiadać historie życia tutejszych mieszkańców sprzed stu lat.

Zwiedzający zagrodę mogą także zaglądnąć do wnętrza budynków. Chałupa jest w pełni wyposażona w sprzęt gospodarstwa domowego oraz meble - zobaczyć można min.: gabinet sołtysa, pokój dzienny, sypialnie, dwie kuchnie, czy alkierz. Jednym słowem poczuć się jak Pan na włościach.

Budynek inwentarski zamieszkują zwierzęta tj. gęś pomorska, owca długowełnista, konie wierzchowe, jedyny kozioł o imieniu Leon oraz narodzony w 2010 roku Baran ;-) W okazałej stodole można natomiast zapoznać się ze sprzętami jakie dawniej używane były na roli. I tu ciekawostka - wszystkie te narzędzia są sprawne i są uruchamiane przy okazji różnych pokazów.

Poczuć Swołowo "na własnej skórze".
Zwiedzanie Zabytkowej Zagrody Albrechta to nie jedyna atrakcja, która czeka na turystów. Chętni mogą również wziąć udział w warsztatach i na własnej skórze poczuć klimat dawnych lat - zainteresowani budownictwem mogą poznać tradycyjne techniki ciesielskie stosowane dawniej na Pomorzu, czy zasady stawiania budynków w konstrukcji szkieletowej.

Miłośnicy chmielowego napoju mają natomiast niepowtarzalną szansę na poznanie historii browarnictwa wiejskiego na Pomorzu. Zwiedzającym przestawiane są przepisy na wiejskie piwo, a także sposoby jego wytwarzania. Specjalną atrakcją jest degustacja piwa wytwarzanego domowym sposobem w oparciu o przepis zachowany ze swołowskiej zagrody. Amatorzy sztuki kulinarnej mogą natomiast wziąć udział w lekcjach gotowania tradycyjnych potraw na starej kaflowej kuchni albo spróbować nauczyć się tkactwa.

Imprezy plenerowe w zagrodzie.
Dla swoich gości Zagroda organizuje szereg imprez plenerowych - większość z nich na stałe zagościła w kalendarzu:

  • Czerwiec: Szparagowe Święto. Celem imprezy jest propagowanie spożycia szparagów – warzywa bardzo popularnego dawniej na Pomorzu Środkowym.
  • Lipiec: Dziecięca Zagroda. Cykl wakacyjnych spotkań dla najmłodszych, które wprowadzają dzieci w świat dawnych zabaw. Organizowane są również spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i plastyczne.
  • Wrzesień: Babie lato w Swołowie. Konkurs na Pomorską Nalewkę, który ma na celu promocję pomorskich tradycji przyrządzania nalewek, odkrywanie receptur oraz wyłonienie najlepszej nalewki regionu.
  • Okres jesienny: Na św. Marcina najlepsza gęsina. Targ przetworów owocowych i warzywnych z domowych zapasów. Degustacja potraw z gęsi przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Anetta Olszamowska www.przewodnicy.tp3.pl

(wpolske.com)