Strona główna / Noclegi / warmińsko-mazurskie / Ruciane-Nida

Ruciane-Nida

Ruciane-Nida

fot. Zbigniew Opalach

Ruciane-Nida ze względu na atrakcyjne położenie w sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior Guzianka Wielka i Nidzkie jest miejscowością, która odgrywa znaczącą rolę w obsłudze ruchu turystycznego.

Już u schyłku XIX wieku, dzięki uruchomieniu linii kolejowej i szlaku wodnego Giżycko-Pisz, Ruciane przekształcało się z osady leśnej w ośrodek turystyczny. Po I wojnie światowej około 12 tys. osób rocznie odwiedzało Ruciane, co potwierdzało turystyczny charakter miejscowości, a Ruciane stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w dawnych Prusach Wschodnich.

Charakteru tego nie utraciło do dziś. Powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i pól namiotowych, które oferują turystom wypoczynek o różnym standardzie i cenach. Godnym uwagi jest fakt, iż Gmina Ruciane-Nida posiada największą w północno-wschodniej części kraju bazę turystyczno-wypoczynkową.

Do tej pory turystyka stanowi podstawowy kierunek działalności gminy. Wybitne walory środowiska naturalnego oraz istnienie atrakcyjnych obiektów kulturowych i zabytkowych sprawia, że co roku rzesze turystów odwiedzają Ruciane-Nidę.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ciekawie ukształtowany teren zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury: szlaki piesze i rowerowe pozwalają z bliska przyjrzeć się mazurskiej faunie i florze.

Zapaleni żeglarze, jak i amatorzy będą zachwyceni licznymi akwenami. Piękne zakątki jezior mazurskich mogą podziwiać nie tylko żeglarze, ale i turyści korzystający ze statków Żeglugi Mazurskiej.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią i Nidką na długo zostanie w pamięci wszystkim, którzy zdecydowali się na tę przygodę.

Warto też obejrzeć obiekty sakralne, m.in.: prawosławną cerkiew z 1923 r. i położony nad jeziorem Duś klasztor staroobrzędowców z XIX wieku w Wojnowie a także kościół neogotycki z 1898 r. w Wejsunach.

Na terenie gminy znajdują się pomniki przyrody: dwa dęby o obwodzie 565 cm i 320 cm oraz osobliwie wyglądająca sosna w kształcie liry.

Natomiast w pobliżu wsi Wojnowo leży głazowisko obejmujące swoim zasięgiem 9 ha i skupiające 12 000 głazów, dwa z nich: jeden o obwodzie 975 cm i wysokości 1,2 m, drugi o obwodzie 700 cm i wysokości 1 m są pomnikami przyrody.

W miejscowości Kadzidłowo znajduje się czynny przez cały rok Park Dzikich Zwierząt, w którym można zobaczyć liczne gatunki zwierząt typowe dla tych terenów oraz rzadkie gatunki, m.in. jelenie Dybowskiego, św. Huberta, żubry, łosie.

Obok, w tej samej miejscowości znajduje się Park Kulturowy, w skład którego wchodzą drewniane budynki stanowiące przykład mazurskiego budownictwa ludowego z przełomu XVIII i XIX wieku.

Miłośnikom poezji polecić można spotkania z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego” odbywające się co roku w leśniczówce Pranie, w których udział biorą gwiazdy polskiej estrady.

Wszystko to i wiele innych atrakcji zachęca do odwiedzenia tego jakże urokliwego zakątka Polski.

(ruciane-nida.pl)

Hotel Nidzki

12-220 Ruciane-Nida, ul. Nadbrzeżna 1
tel. 087 423 64 01
http://www.hotelnidzki.pl